top of page

Spacer rodzinny

Iława inspiruje do wypoczynku i aktywności całą rodzinę...


Mamo, tato nie zwlekaj i przywieź swoją rodzinę do mnie, czyli do Iławy, najpiękniejszego miasta w Polsce. Przenocujcie w Grand Hotelu Tiffi, który zapewni Wam wspaniałe posiłki, piękny widok na Duży Jeziorak, a gdy pogoda nie będzie sprzyjała do harców na świeżym powietrzu, zapewne będziecie świetnie bawić się w Tiffilandi – największej krainie zabaw. Mimo wszystko wierzę, że nie ma złej pogody, wystarczy odpowiednio się ubrać i ruszać… na wyprawę pełną przygód! Wychodząc z hotelu, skierujcie swe kroki w stronę ulicy Dąbrowskiego. Po przejściu przez ulicę zatrzymajcie się w Kuźni Talentów Marka Kałuży, gdzie nie tylko obejrzycie muzealne eksponaty związane z naszym miastem, ale również rzeźby, które nasz lokalny artysta wykonuje. Kto wie, być może sami stworzycie pamiątkę, którą zabierzecie potem do domu, a która będzie Wam przypominać przez długie lata pobyt w Iławie.No dobrze, ruszajcie dalej. Cały czas kierując się alejkami nad rzeką Iławką, podziwiając ptasie rodziny zamieszkujące rzekę, przy ulicy Szeptyckiego nasz wzrok przykuwa zabytkowa Cerkiew greckokatolicka. Dzieci przestępują z nogi na nogę, ponieważ dostrzegają kolejne place zabaw oraz drewniane wiaty biesiadne. Dobiegają do jednej z nich i nagle pytają: Co to?, dostrzegając nieopodal małe domki na wodzie. Mamy dla Was kolejną niespodziankę. Te domki to hangary, czyli „iławska Wenecja”.Dzieci na hulajnogach, rowerach pędzą w stronę ulicy Kościuszki, przy której znajdujecie plac zabaw. Dzieci korzystają ze zjeżdżalni, a mama i tata ćwiczą na siłowni pod chmurką.
W pewnym momencie dostrzegacie, iż to nie koniec spaceru. Ścieżka wiedzie dalej. Przechodzicie przez drewniany mostek, po czym odpoczywacie w mojej strefie relaksu na drewnianych leżakach. Ptaki umilają Wam czas swoim śpiewem, a promienie słońca oświetlają Wasze uśmiechnięte twarze. Może zabawicie w zgadywanki? Kto zgadnie, jaki ptak śpiewa na gałęzi? Świetnie! To Rudzik. Nie dość, że śliczny, to jeszcze utalentowany malec.Po zebraniu sił postanawiacie ruszać dalej. Przechodzicie przez ulicę i dzieciakom buzie same układają się w uśmiech. Tam są trampoliny! - Krzyczą. Od początku wita was drewniana, ażurowa brama z synchronicznymi fontannami. Nie zapomnijcie spojrzeć w lewo! Ten wodospad na Iławce to zabytkowy piętrzący się jaz. Dzieci korzystają z uroków wyspy młyńskiej, huśtają się na ogromnym kole, wirują na karuzeli i skaczą na trampolinach.
W pewnym momencie ruszacie dalej. Wasza wycieczka kończy się na moście, z którego roztacza się niepowtarzalny widok na Jezioro Iławskie. Tuż za mostkiem odnajdziecie Zielony Zakątek, czyli magiczny pensjonat, w którym już od bramy wita Was żółta Nysa, pracownia gospodarzy czy tajemniczy ogród. Tu również możecie skosztować wędzonych, jeszcze ciepłych ryb. Nagle dzieci robią się głodne, cofacie się do drogi głównej (krajowa droga nr 16) i nie przechodząc przez ulicę, ruszacie w kierunku zabytkowego młyna, tuż za nim mijacie market. Idźcie cały czas prosto. Po obu stronach ulicy Kościuszki stoją zabytkowe wille, kiedy miniecie Szkołę Wyższą Pawła Włodkowica oraz Starą Skarbówkę – ujrzycie tuż przed rondem Bar Bistro Centrum. W jego biało – lawendowym, sielskim wnętrzu odnajdziecie nasze rodzime smaki oraz zjecie pyszne obiady domowe. Smacznego! Po obiedzie ruszajcie do Miasteczka Ruchu Drogowego, aby utrwalić Waszym dzieciom zasady bezpieczeństwa. Dobrej zabawy!Ja kochani, Wasza stara, urokliwa Iława, dołożę wszelkich starań, aby Wasz pobyt u mnie był niezapomniany i abyście wracali do mnie, jak wnuczęta do ukochanej babci, która kojarzy się ze spokojem, miłością, dobrą zabawą i pysznym jedzeniem.Autorką tekstów 6 spacerów jest Anna Balińska.

Autorka powieści obyczajowych: "Pod pelargoniowym balkonem" 2016 r. "Szczęście od jutra" 2017 r.

Comments


bottom of page