top of page

Wakacyjne historie Iławy

Miejsce ma znaczenie. Twój urlop ma znaczenie, dlatego chcę Cię zaprosić do wyjątkowego miejsca, zapraszam w moje progi – progi miasta Iławy…Jestem blisko. Wsiądź do pociągu, który dowiezie Cię bezpiecznie do zabytkowego Dworca Głównego. Wskakuj na pokład swojej łodzi, dzięki Kanałowi Elbląskiemu, dopłyniesz do mnie nawet z Bałtyku! Nie szczędź dwóch kółek, ruszaj szlakami rowerowymi, które wiodą wprost do mnie – do Iławy.


Ruszają wakacje, czas odkrywania wyjątkowych miejsc. W każdą sobotę punktualnie w południe, czyli o godz. 12:00, na ratuszowej wieży wystąpi jedyna hejnalistka w Polsce - Agata Otręba, która zagra hejnał iławski na cztery strony świata i to będzie znak, że lada moment pojawi się pan w czerwonej koszulce oraz słomkowym kapeluszu – mowa tu rzecz jasna o certyfikowanym przewodniku Dominiku Lisowskim, który zabierze Cię na arcyciekawą, bezpłatną wycieczkę moimi śladami. Chcesz dowiedzieć się, co na mojej ziemi robili Prusowie lub Krzyżacy? Pragniesz poznać bajki i legendy, które opowiada się u mnie od pokoleń? A może jesteś wielbicielem iławskiej literatury i kina? Jeśli choć raz odpowiedziałeś: TAK, to oznacza, że nie może zabraknąć Cię na wycieczce.


Natomiast w każdą środę (również w południe) udaj się na wycieczkę po lądzie i wodzie. Jednak najpierw udaj się lub zatelefonuj do Biura Informacji Turystycznej, aby zapisać się na listę. Potem wróć do mnie w środę, na placu pod ratuszem. Tam czekać będzie na Ciebie kolejny sympatyczny, certyfikowany przewodnik – Bernadeta Trojan. Zdradzę Ci w sekrecie, że pani przewodnik prywatnie jest malarką! W jej towarzystwie najpierw bezpłatnie zwiedzisz ratusz, po czym przejdziesz na pokład statku Ilavia. Kiedy przewodniczka wyczyta Twoje imię, wówczas uiścisz opłatę za bilet u bosmana Jana i ruszysz w rejs wokół Wielkiej Żuławy – największej wyspy śródlądowej w Polsce, leżącej w moich granicach administracyjnych. W tle przewodniczka opowie mnóstwo ciekawych historii o Jezioraku, ale również i o mnie – Iławie!


Ach jak się cieszę, że to już czas letnich wakacji. Nie mogę doczekać się Twoich odwiedzin. Cały czas na myśli mam to, że odpoczynek jest niezwykle istotny i dlatego zrobię wszystko, co w mojej mocy, abyś spędził ten czas wyjątkowo, ponieważ pamiętaj, że miejsce ma znaczenie…

Commentaires


bottom of page