top of page

Szanty, żagle i przygody: Jezioro Jeziorak - klejnot Iławy

Witaj na brzegach najdłuższego jeziora w Polsce, gdzie woda nie tylko kusi do kąpieli, ale również otwiera drzwi do niezapomnianych przygód! Jezioro Jeziorak, bo o nim mowa, to mekka dla miłośników sportów wodnych - idealne miejsce na żeglugę, kajakarstwo, windsurfing oraz coraz bardziej popularne deski SUP. Wraz z nadejściem sezonu, na jego falach tańczą wytrawni żeglarze i motorowodniacy, planując swoje wodne podboje.

Iława, Jezioro Jeziorak, Urlop w Iławie

Jeziorak, o którym mówimy, to jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce, na terenie Mazur Zachodnich, w obrębie Pojezierza Iławskiego. To najdłuższe oraz szóste pod względem powierzchni jezioro w Polsce. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i aż 16 wysp. Zachodni brzeg jeziora jest zalesiony (Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego), natomiast po wschodniej stronie przeważają łąki. Iława leży na południowym krańcu Jezioraka. Oś wąskiego, rynnowego jeziora biegnie z północy na południe. W części środkowej Jeziorak rozszerza się, tu na trasie leżą kilka wysp. Na wysokości wsi Siemiany wybiega na północny wschód zatoka Kraga, która przez jezioro Dauby łączy jezioro Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Z południowego krańca Jezioraka wypływa rzeka Iławka.

W sercu jeziora, jak perełka na koronie, znajduje się jedna z największych wysp śródlądowych w Polsce - Wielka Żuława. Tam, na tej ziemi niczym z bajki, wspinają się mityczne ośrodki wypoczynkowe, zapraszając do wypoczynku w otoczeniu natury.


Lecz to nie wszystko! Tuż nad brzegiem Jezioraka czekają na Ciebie liczne udogodnienia - od przytulnych hoteli, przez nowoczesne porty i tradycyjne kultowe przystanie, aż po rozmaite ośrodki wodne i pola biwakowe. Nie musisz nawet mieć własnego sprzętu, bo wypożyczalnie z łatwością użyczą Ci kajaków, łodzi żaglowych i motorowych.


Ale to nie koniec atrakcji! Nie masz własnego jachtu? Zapraszamy Cię na pokład ILAVII, która zabierze Cię na cudowną eskapadę po najdłuższym jeziorze w Polsce. Rejsy po Jezioraku są popularną atrakcją turystyczną od maja do października. Statek Ilavia kursuje codziennie, oferując około godzinny wodny rejs po jeziorze. Trasa tradycyjnie wiedzie z akwenu Małego Jezioraka, znajdującego się w centrum Iławy,  w stronę Dużego Jezioraka, z opłynięciem wyspy Wielka Żuława, po czym statek wraca do punktu startowego.


I to jeszcze nie wszystko! W tych wodach królują nie tylko sporty wodne, ale również bogactwo przyrodnicze. Znajdziesz tu nie tylko ryby, ale i ptaki, a nawet mewy i bieliki, czuwające nad spokojem jeziora.

Podsumowując, Iława i Jeziorak to połączenie przyrody, sportu i niesamowitych atrakcji. Czekamy na Ciebie z otwartymi ramionami, gotowi na niezapomniane wodne przygody!


Jeziorak w liczbach:

  • Najdłuższe jezioro w Polsce – 27,5 km

  • Szóste, co do wielkości (pow. 3 219,4 ha)

  • Najgłębsze miejsce - 12 m

  • Średnia głębokość - 4,3 m

  • Najszersze miejsce - 2 km

  • Najwęższe miejsce – 300 m

  • Miasto kultury, sportu i rekreacji


Na południowym brzegu Jezioraka znajduje się nasza Iława, która oferuje mnóstwo atrakcji kulturalnych. Szeroki wachlarz odbywających się tu imprez, obecność wielu instytucji zrzeszających ludzi kultury i sztuki oraz bogata tradycja czynią z miasta kulturalne centrum tej części Warmii i Mazur. Wielbiciele szant odnajdą w Iławie wielką zabawę podczas festiwalu Szanty nad Jeziorakiem. Melomanów jazzu tradycyjnego przyciąga coroczna „Złota Tarka”. Sportowcy również znajdą w Iławie coś dla siebie: Iławski Półmaraton LA RIVE, Pomarańczowy Rajd Rowerowy czy Wyścig Pięciu Jezior – Maraton MTB to tylko nieliczne propozycje, jakie miasto ma do zaoferowania.


Jeziorak to idealny akwen do organizacji imprez na wodzie. Tradycyjna Błękitna Wstęga Jezioraka to kultowa impreza, która przyciąga żeglarzy z całej Polski. To piękny festiwal białych żagli na Jezioraku, praktycznie rok rocznie z udziałem 100 jednostek na starcie. Nie można także pominąć Regat Pomarańczowych w klasie Optimist, czy też Laser dla najmłodszych żeglarzy.


Ciekawostka: Czy wiesz, że nazwa Jeziorak wywodzi się z języka pruskiego i pochodzi od słowa "geeysa", co oznacza "czapla"? Pierwotnie jezioro mogło być nazywane "Jezioro Czaple". W ciągu lat nosiło różne nazwy, takie jak Geserich, Geyserich, Geiserich, Gesericht, Geeserich, Geserich See. Jedna z wysp jeziora zachowała nazwę Czaplak.


Jeziorak - Inspiracja dla Przygód: Czy wiesz, że Jeziorak, oprócz swojej niezaprzeczalnej piękności, stał się również inspiracją dla wielu dzieł literackich? Jednym z nich jest książka "Nowe Przygody Pana Samochodzika", gdzie tytułowy bohater wyrusza na poszukiwanie skarbów ukrytych podczas II wojny światowej. Ta przygoda literacka sprawia, że jezioro nabiera dodatkowego uroku i tajemniczości, przyciągając czytelników do odkrywania jego fascynujących historii.


Kulinarna Ciekawostka z Jezioraka: Czy wiesz, że przedwojenna Iława kusiła smakiem? W Ratuszu Miejskim mieściła się renomowana restauracja Ratskeller - Piwnica Radnych, gdzie serwowano słynnego węgorza, poławianego z Jezioraka, który był wyjątkowym przysmakiem. Dzięki specjalnej recepturze z 1902 roku ryba zyskiwała piękny błękitny kolor. Danie podawano z sosem holenderskim z kardamonem i wysyłano nawet pociągiem do Berlina.Jezioro Jeziorak Iława

Comments


bottom of page